Mazury, cud natury

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Mazury, to kraina geograficzna w północno-wschodniej Polsce. Zwana krainą tysiąca jezior. W kolejnych wpisach skupimy się na szczegółowym opisaniu większości, znanych i mniej znanych jezior występujących w tym rejonie. Nie zabraknie również ciekawostek historycznych, jak również czegoś dla pasjonatów sportów wodnych.

Dziś natomiast trochę informacji ogólnych o tym pięknym rejonie naszego kraju

Mazury (daw. Mazowsze Pruskie, Mazury Pruskie, maz. Mazurÿ, niem. Masuren) – region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce.
Jan Grzenia podaje, że rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegieć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur. Wyraz ten znany był od XV wieku. Mazury stanowią liczbę mnogą. Mieszkańcy Mazur w większości byli protestantami, a ściślej luteranami, posługującymi się językiem polskim. Uprzednio tereny te nazywano polskimi powiatami, a ludność polskimi Prusakami. W XIX wieku pojawiały się nazwy Mazury Pruskie i Mazowsze Pruskie.

WIKIPEDIA

Jak wynika z powyższego rejon Mazur od zawsze kojarzony był z lasami – a z czasem zaczęto go również, kojarzyć z nieprzebraną ilością jezior – Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to obszar wyjątkowy zarówno w skali całego kraju, jak i Europy – niezwykle bogaty pod względem zarówno przyrodniczym, jak i historycznym. To teren Polski ukochany przede wszystkim przez amatorów sportów wodnych i wędkarstwa. Dzikość tego miejsca sprawia, że chętnie odpoczywają tu ludzie zmęczeni zgiełkiem miast.
Wielkie Jeziora Mazurskie słyną z niezliczonych siedlisk rzadkich ptaków. Można obserwować m.in. uważanego za symbol Mazur kormorana, perkoza dwuczubego, łyskę, czaplę oraz łabędzia niemego, najliczniej gniazdującego na jeziorze Łuknajno. Żyje tu również rzadki bocian czarny, kania czarna, orzeł przedni i bielik. Wśród ssaków możemy spotkać wydrę, bobra, żółwia błotnego, łosia oraz wiele gatunków nietoperzy. Szczególną atrakcją na przełomie września i października są rykowiska jeleni.
Największą atrakcją turystyczną Krainy Wielkich Jezior są jeziora tam występujące, w tym największe w Polsce Śniardwy (113,8 km²), Mamry (105 km²), oraz Niegocin, Orzysz, Jagodne, Tałty. O nich i o innych jeziorach będę pisał w kolejnych swych wpisach.

PRZEMO I SEBA

Zdjęcia we wpisie pochodzą ze stron: Taraka magazyn rozwojowyDarmowa galeria zdjęć

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *