Jezioro Roś (Warszawskie)

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Jezioro Roś, zwane również warszawskim przypomina swym wyglądem nieregularną literę „S”. Jezioro to ma blisko 25 kilometrów długości i jest jeziorem rynnowym – jego wody wypełniają trzy polodowcowe rynny. Najszersze (2km) i najgłębsze (około 30 metrów) jest ramię południowe – rozpoczynające się w okolicach Pisza. Najpłytsze i najbardziej zarośnięte jest ramię północne – głębokość wody tam nie przekracza jednego metra.

Porośnięte lasami brzegi jeziora są w większości bezludne. To rzadko odwiedzane jezioro jest świetnym  miejscem dla miłsników przyrody. W przybrzeżnych trzcinach żyje mnóstwo czapli, perkozów oraz wiele gatunków kaczek.

Czapla Perkoz

By z jeziora Roś dostac się na największe w Polsce jezioro – Śniardwy należy pokonac około pięciokilometrowy kanał, śluzę w Karwiku oraz jezioro Seksty. Nie wszyscy wiedzą, że na północy jeziora Roś istnieje naturalne przejście na Śniardwy. Licząca 9 km trasa prowadzi przez małe, ale głębokie jeziora Kocioł i Białoławki oraz przez rzeczki Wilkus, Białoławkę i Wyszkę. Niestety jest to jedynie szlak kajakowy ze względu na niski mostek znajdujący się nad jedną z rzek oraz jaz przez który należy przenieść kajak.

PRZEMO I SEBA

Zdjęcia we wpisie pochodzą ze stron: darmowa galeria zdjęć, wikipedia

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *