Jezioro Śniardwy

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

 

Jezioro Śniardwy jest największym jeziorem w Polsce, zwane jest mazurskim morzem. Zajmuje powierzchnię ponad 11 000 hektarów. Jest jeziorem polodowcowym. Powstało ono w zagłębieniu moreny dennej co sprawia, że jest bardzo płytkie. Średnia głębokość jeziora nie przekracza 6 metrów. Na jeziorze znajduje się mnóstwo nieoznakowanych mielizn oraz podwodnych kamieni. Pływania po jeziorze nie ułatwia również wiatr, który na rozległej fafli jeziora tworzy prawdziwe morskie fale.

Jest kilka legend związanych z tym jeziorem, najbardziej znana to legenda o Królu Sielaw. My dziś jednak przytoczymy legendę o Czarcim Ostrowie (Czarciej Wyspie) – znajdującej się na jeziorze Śniardwy:

Rybak Trojan wybrał się na połów w okolicę Czarciej Wyspy, gdzie zaatakowała go czarna łapa z pazurami. Był on jednak odważnym człowiekiem, dlatego mimo wszelkich przeciwności postanowił wrócić na Wyspę po diabelskie skarby. Kiedy miał już je w ręce, niespodziewanie zaatakował go olbrzymi niedźwiedź. Niezłomny rybak uciekł, następnie próbował wymknąć się z Wyspy, lecz wtenczas znów pojawiła się czarna łapa, która tym razem wciągnęła go w otchłań. Jak niesie legenda, od tego zdarzenia Czarci Ostrów długo rozbrzmiewał szaleńczym, diabelskim śmiechem, a nad Wyspę zlatywały wiedźmy z całych Mazur…

Brzegi jeziora Śniardwy są stosunkowo niskie, zabagnione, oraz gęsto porośnięte sitowiem i tatarakiem, co czyni je trudno dostępnymi. Miejscami strefa sitowia osiąga szerokość 200 metrów. Jezioro, a zwłaszcza wyspy są miejscem przebywania rzadkich gatunków ptaków, między innymi: bielik, rybołów, kania czarna, bąk czy zimorodek. Przez obecnośc wyżej wymienionych gatunków jezioro jest częścią Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a od 2004 roku zostało uznane za obszar ścisłej ochrony ptaków i włączone do obszaru Natura 2000 „Puszcza Piska”.

Ze względu na swój ogromy obszar, jak również ukształtowanie dna, mazurskie morze to prawdziwy raj dla wędkarzy. Z gatunków ryb tu występujących do najliczniejszych należą: leszcz, miętus, okoń, sandacz, sieja, sum, szczupak, węgorz.

 

PRZEMO I SEBA

Zdjęcie we wpisie ze strony wikipedii

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *