Mazurska huta żelaza

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

 

Tak, wiem to dla nie których ludzi może być szokiem – huta żelaza na Mazurach? A jednak. Takowa huta istniała w miejscowości Wądołek, powstała w  1801 i  była najmniejszą hutą żelaza w całych Prusach Wschodnich. Wspomniany obiekt wybudowano w dolinie rzeki Rybnica, którego spiętrzone wody poruszały turbinę napędzającą urządzenia huty. W wielkim piecu jaki znajdował się w zakładzie wytapiano żelazo z lokalnych złóż rud darniowych. W szczytowym okresie działalności zakładu rocznie przetapiano kilka tysięcy ton rudy rocznie oraz porównywalną ilość węgla drzewnego – co miało niebagatelny wpływ na przetrzebienie Puszczy Piskiej.

Z uzyskanego w hucie żelaza odlewano narzędzia rolnicze, krzyże nagrobne, naczynia, jak dzwony do okolicznych kościołów. Wyroby te produkowano głównie na lokalny – pruski rynek. Wraz z rozwojem huty rozwinęła się również osada. Z czasem jednak zakład hutniczy w Wądołku zaczął przegrywać konkurencję z tańszymi wyrobami ze śląskich hut i ostatecznie 1889 roku zakład został zamknięty. Jednocześnie wraz z zamknięciem huty zaczęła podupadać istniejąca osada. W 1945 roku pozostała po niej jedynie leśniczówka, którą ostatecznie rozebrano w 1993 roku.

Do dnia dzisiejszego pozostały już nieliczne ślady dawnej obecności huty w tym miejscu. Znajdziemy tu jedynie ruiny zabudowań wielkiego pieca, fragmenty sklepionego pomieszczenia oraz zarastający staw, będący niegdyś rezerwuarem wody poruszającej turbinę. W leśnych gęstwinach tej okolicy odnajdziemy również miejscowy (obecnie uporządkowany) cmentarz z około 60 nagrobkami.

Pozostałości dawnej huty nie trudno odnaleźć, Prowadzi do nich brukowana, leśna droga z miejscowości Jeże.

 

PRZEMO I SEBA

Zdjęcia w wpisie ze strony encyklopedia.warmia.mazury.pl

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *